Kategorie
Bez kategorii

Czym jest psychoterapia poznawczo behawioralna?

Znalezienie nowego terapeuty może być dość zniechęcające, ale jest jeszcze bardziej mylące, gdy napotkasz grupę nieznanych akronimów wymienionych po nazwie. Często pojawia się psychoterapia poznawczo behawioralna lub poznawcza terapia behawioralna. Niezależnie od tego, czy szukasz pomocy w zdiagnozowanym stanie zdrowia psychicznego, czy po prostu szukasz dodatkowego wsparcia, psychoterapia poznawczo behawioralna – oparte na idei, że nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość i zachowanie – może być dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Psychoterapia poznawczo behawioralna łączy dwa różne podejścia terapeutyczne: terapię poznawczą i terapię behawioralną. Terapia poznawcza koncentruje się na tym, w jaki sposób myśli i przekonania przyczyniają się do negatywnych uczuć i działań. Terapia behawioralna koncentruje się na tym, jak powstają określone wzorce zachowań i jak można je modyfikować, aby pozytywnie wpływać na nastrój.

Połączenie tych dwóch różnych rodzajów terapii tworzy solidne, zorientowane na cel leczenie. Psychoterapia poznawczo behawioralna to forma psychoterapii, która koncentruje się na leczeniu dysfunkcyjnych emocji, myśli i zachowań poprzez strategie oparte na rozwiązaniach. Zachęca pacjentów do kwestionowania niezdrowych i zniekształconych myśli w celu stworzenia nowych, zdrowych wzorców zachowań. Ta szczególna modalność opiera się na idei, że nasze myśli i nasze spostrzeżenia kształtują nasze zachowanie, a nadzieją psychoterapii poznawczo behawioralnej jest to, że poprzez zmianę ścieżek poznawczych zachowania destrukcyjne można zmienić i przekierować. Terapia poznawczo-behawioralna to terapia wspierana empirycznie, która okazała się dość skuteczna, szczególnie w przypadku niepokoju, ogólnego stresu, kontroli gniewu i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.