Kategorie
Bez kategorii

Przegląd i serwis silników elektrycznych

Silniki elektryczne to kluczowy produkt, który pomógł zmienić świat. Ich przyszłość jest świetlana jednak jest im czasem także potrzebny serwis silników elektrycznych.

Niebawem nastąpi przewrót w usługach, gdy paradygmat motoryzacji zmieni się na elektryfikację. Dla dostawców usług w zakresie silników elektrycznych powstaje nowy duży rynek, a dla dealerów samochodowych jeden znika. Jednocześnie technologia zmienia metody obsługi i konserwacji. Kto skorzysta z okazji i co mogą zrobić dostawcy usług silników elektrycznych, aby przetrwać i prosperować w nowym środowisku? Kiedy poproszony o rozważenie przyszłości, zawsze dobrze jest zacząć w przeszłości i zaoferować serwis silnika elektrycznego. A gdy pytamy o obsługę, czasem warto zacząć od produktów. Spójrzmy więc najpierw na produkty „kluczowe”. Są to innowacje, które, jak sama nazwa wskazuje, wywołują zwroty lub radykalne zmiany kierunku w sposobie funkcjonowania świata. W historii było wiele takich produktów, większość z nich została rozpoznana po fakcie. Jednym z nich była niewątpliwie maszyna drukarska. Innymi były silnik parowy, dżin do bawełny lub żarówka. Powodem, dla którego takie produkty powodują radykalne i rewolucyjne zmiany, jest to, że sprawiają, że rzeczy, które wcześniej były bardzo drogie, nagle stają się tanie i dostępne i nie jest im potrzebny tak częsty serwis silników elektrycznych. Ta drastyczna redukcja kosztów stwarza ogromny popyt, co z kolei prowadzi do ogromnych wskaźników wzrostu. Na przykład przed drukowaniem książki były pisane ręcznie. Pod koniec XIV wieku wyprodukowanie książki zajęło 208 dni średniej płacy. Po maszynie drukarskiej, na początku XVII wieku, produkcja książki spadła do 0,17 dnia średniej płacy, co oznacza spadek 1200 razy! Popyt gwałtownie wzrósł, a produkcja książek spadła z setek lub nawet tysięcy rocznie do milionów, a następnie dziesiątek milionów. Książki oczywiście zmieniły świat, ponieważ informacje można było przechowywać i uzyskiwać do nich dostęp na dużą skalę. Pomógł w tym inny kluczowy produkt – żarówka. W czasach wynalezienia przez Edisona światło wytwarzane przez świece i lampy oliwne nie było dostępne dla większości ludzi do czytania. Jednak później koszt spadł 400 razy. Nie tylko wszyscy mogli sobie pozwolić na czytanie, pracę i naukę wieczorem lub w nocy, ale także na duże budynki (centra handlowe, szkoły, szpitale) i fabryki, które wcześniej byłyby zbyt drogie, aby je oświetlić. Żarówka zmieniła także świat.

Podczas gdy pojazdy elektryczne są tutaj, przemysł motoryzacyjny pod wieloma względami nie jest na nie przygotowany. Na przykład model biznesowy branży opiera się głównie na usługach posprzedażowych zapewniających rentowność, podobnie jak sieci dealerów i usług. Ale pojazdy z elektrycznym układem napędowym wymagają znacznie mniej konserwacji: mają o 80% mniej ruchomych części i nie wymagają kontroli oleju i filtrów, a także nie mają płynów radiacyjnych, przekładni, pasków napędowych, filtrów powietrza i paliwa ani świec zapłonowych – te wszystkie elementy wymagają przeglądów – tak jak i serwis silników elektrycznych.